SIDE ALEGRIA HOTEL & SPA *****
destinace: Turecko, Turecká riviéra
termín: 06.10. (Pá) - 13.10. (Pá) 2023 (8 dní, 7 nocí)
doprava: Letecky / Pardubice strava: All inclusive
Cca 4 km od centra Side, nejbližší nákupní možnosti v pěší vzdálenosti. Letiště Antalya vzdáleno cca 55 km.
Viz program all inclusive.
343 pokojů situovaných v 6-patrové hlavní budově, vedlejší budově v zahradě a annexu naproti přes ulici. Vstupní hala s recepcí, výtahy, restaurace s terasou, několik barů, obchodní arkáda, kadeřnictví, konferenční místnost. Venku 2 bazény (jeden z nich se skluzavkami), terasa s lehátky a slunečníky zdarma, osušky zdarma (výměna za poplatek).
Dvoulůžkový pokoj : koupelna/WC (vysoušeč vlasů), individuální klimatizace, TV/sat., telefon, trezor za poplatek, minibar (2x 0,5l voda), set pro přípravu kávy a čaje, balkon
Ostatní typy pokojů (pokud není uvedeno jinak, mají pokoje výše uvedené vybavení)
Dvoulůžkový pokoj, Boční výhled moře
Dvoulůžkový pokoj, Výhled moře
Dvoulůžkový pokoj, Annex: ve vedlejší budově
Příležitostné denní a večerní animační programy, diskotéka.
Písečná pláž cca 200 m od hotelu, bar na pláži, lehátka a slunečníky zdarma.
Zdarma: Aerobik, gymnastika, fitness, boccia, šipky, stolní tenis, plážový volejbal, tenisový kurt (osvětlení a výbava za poplatek).
Za poplatek: Herní centrum, vodní sporty na pláži.
Snídaně, oběd a večeře formou bufetu Odpolední káva, čaj, zákusek Alkoholické a nealkoholické nápoje místní výroby (10.00–23.00 hod.)
VISA, EC/MC.
http://www.sidealegriahotel.com
Zdarma: Wifi v celém hotelu.
Rozsah a kvalita výše uvedených služeb a aktivit může být ovlivněna zavedením případných hygienických či protiepidemických opatření v dané destinaci. Hotel pouze pro dospělé.
Zdarma: sauna, hamam.Za poplatek: masáže, kadeřnictví.
5 hvězdiček
Poloha
Informace o zemi
Ráj cestovatelů
Turecko je již od dávných dob branou mezi Evropou a Asií, která se každý den otevírá stovkám lidí a umožňuje jim tak objevit její kulturu, přírodní krásy a samozřejmě také vyčerpávající a slavnou historii.
Zní to sice jako klišé, ale každý si tu přijde na své. Na milovníky slunce, moře a opalování tu například čeká téměř 400 pláží označených modrou vlajkou, tedy mezinárodním znakem pro vysokou kvalitu vody, čistoty a životního prostředí. Polovinu z tohoto počtu přitom nalezneme v jižní provincii Antalya, která se tak stává držitelem světového rekordu v počtu modrých vlajek. Místní pláže jsou jako stvořené pro letní dovolenou a můžete se tu třeba svézt na velbloudech, ačkoli tato zvířata do Turecka vůbec nepatří. Není to totiž ani jedna poušť. Zato v jeho jihozápadní části najdeme unikátní Pamukkale, sněhově bílou přírodní terasovitou stěnu, kde vyvěrají minerální prameny.
Druhý Řím
Ačkoli hlavním městem Turecké republiky je Ankara, opravdové kulturní centrum státu tvoří Istanbul. V jediném městě rozkládajícím se na dvou kontinentech se nacházejí tisíce mešit. Mezi nejslavnější z nich patří Hagia Sofia, která však není tak úplně mešitou. Původně se jednalo o křesťanský chrám Boží moudrosti vystavěný v letech 532 až 537. V této době se Istanbulu dokonce říkalo Nový Řím, neboť se jednalo o druhé hlavní město římské říše. Vládce Konstantin I. Velký se však nakonec rozhodl pojmenovat ho po sobě - tedy Konstantinopol. Název Istanbul byl zaveden až Osmanskou říší a ve stejné době byl také chrám Boží moudrosti přestavěn v monumentální mešitu. Druhou nejslavnější sakrální stavbou v Istanbulu je pak neméně pozoruhodná Modrá mešita.
Stavby udivující starověk
Za objevení také určitě stojí hned dva ze sedmi divů starověkého světa, Jedním z nich je Artemidin chrám v Efesu, legendárního města, jehož historie sahá až do 2. tisíciletí před naším letopočtem. Tehdejší monumentální Artemidin chrám měl mít rozměry až 115 x 55 metrů, avšak zbyl z něj jeden jediný sloup. Druhým divem světa, kterým se Turecko chlubí, je Mauzoleum v Halikarnassu (dnes Bodrum). Stejně jako v případě prvního divu světa, i z gigantické hrobky perského vládce Mausóla dnes můžeme vidět pouze zbytky.
Impérium sladkostí
Slavné dějiny by nás mohli zaměstnat na několik let, avšak Turecko by nebylo Tureckem bez své pestré a výtečné kuchyně, která navzdory veřejnému přesvědčení není pouze o kebabu a burku. Pokud očekáváte zmínku o tureckém medu, možná vás zklameme - tato pochutina je typická spíše pro Španělsko a Latinskou Ameriku. V Turecku si namísto toho koupíte spíše lokum nebo-li turecké potěšení připomínající ztuhlou želatinu obalenou v cukru. Velmi populární je také baklava, zákusek z listového těsta, ořechů a medu. Co se týče tradičních pokrmů, častými ingrediencemi jsou lilky, jogurt, rýže, bulgur a místní si velmi potrpí na jehněčí a hovězí maso, ryby a luštěniny. Turecko je také jako jedna z mála zemí zemědělsky nezávislá na importu surovin. I přes rychlý růst průmyslu a služeb zaměstnává hospodářství většinu tureckého obyvatelstva. Velmi důležitý je přitom chov zvířat a více než 35 % rozloh státu tvoří obdělávatelná půda. Turecko je také zodpovědné za více než 80 % světového exportu lískových oříšků, fíků a je také 4. největším vývozcem čerstvé zeleniny. Za tyto pozitivní statistiky vděčí zejména své rozloze.
Konečná zastávka Noemovy archy
Pojďme si nyní představit to nejdůležitější a nejzajímavější z turecké historie. Poloostrov Malá Asie, na kterém se dnešní Turecká republika rozkládá, byl obydlen již před neuvěřitelnými 1, 2 miliony let a území tak můžeme považovat za jednu z kolébek civilizace. Dodnes slouží archeologům jako otevřená učebnice dějin lidstva, která sahá až do starší doby kamenné. Podle Starého zákona také na jeho východní části, konkrétně na nejvyšším turecké hoře Ararat (5 137 m.n.m.), přistála Noemova archa.
Legendární Trója
Důležitým milníkem v historii bylo založení Chetitské říše zhruba 1600 př.n.l. a rozkvět celé oblasti. Poskočíme-li o pár set let vpřed, zjistíme, že Chetité byli později vytlačeni Asyřany, zatímco na pobřeží Středozemního moře vznikaly řecké městské státy. To už se nacházíme v 8. století před naším letopočtem, kdy nám vystupuje například básník Homér se svým eposem Ilias. Dodnes se spekuluje, zda k Trojské válce, kterou Homér popisuje, skutečně došlo, či zda je to pouhá legenda. Troju dnes můžete navštívit, avšak až do konce 19. století nikdo nedokázal její existenci. Trojský kůň však zatím zůstává stále legendou a dosud nebyl objeven žádný důkaz o tom, že Řekové Tróju po deseti letech války dobyli díky této slavné kamufláži.
Přeš říše až k republice
Legendy teď nechme stranou, okolo roku 658 př. n. l. nám tu začíná kvést řecká osada Byzantium, později Konstantinopol a dnešní Istanbul. V Malé Asii se nám ale také ve stejné době začínají rozmáhat Peršané, zatímco z druhé strany postupně tlačí Alexandr Veliký se svou družinou a nastavuje řeckou nadvládu nad celým poloostrovem. Po jeho smrti byla nastolena Seleukovská říše později smetena Východořímskou říší. Konstantinopol se stává hlavním městem a nastávají staletí míru, křesťanství a řecko-římské kultury. Jak ale moc říše začala upadat, do Malé Asie začali proudit Arabové a Mongolové. V 15. století už máme na území poloostrova obrovskou Osmanskou říši, která vydržela až do konce první světové války. Právě v této době je Turecko rozkvétajícím se sultanátem a představuje Italům chuť kávy či Holanďanům krásu tulipánů. Obrovská říše však již v 19. století začala upadat a po porážce v první světové válce je rozporcována mezi vítězné mocnosti. Nespokojenost s tímto systémem vedlo k založení tureckého národního hnutí pod vedením Mustafa Kemaly. V říjnu 1923 byla vyhlášena Turecká republika s novým hlavním městem v Ankaře a Mustafa Kemal přijal jméno Atatürk (Otec Turků).
Turecko na dnešní politické scéně
Turecko se tak vydalo demokratickým směrem a nyní je kandidátskou zemí Evropské unie. Země má však problémy nejen s kurdskou menšinou, která si stěžovala na poškozování lidských práv ze strany vlády, ale také se zavedením kompromisu mezi sekularizovaným vedením státu a tradiční společností hluboce zakořeněnou v islámské víře. Objevilo se několik pokusů o přeměnu sekulární Turecké republiky na islámský stát, který by měl svůj právní systém založený na Islámu. V roce 2013 se islamistické tendence střetli s tvrdými vojenskými zásahy a současný prezident Erdogan se poprvé stal politicky zranitelným. Přispěl k tomu i korupční skandál jeho vlády v prosinci roku 2013.
Turecko je také velmi viditelné na mezinárodní scéně. Kromě otevřené podpory rebelů v syrské občanské válce se také snaží udržovat své hranice před expanzí takzvaného Islámského státu, jež byl v roce 2014 vyhlášen na území Iráku a Sýrie. Turecko kvůli své poloze také čelí obrovskému návalu uprchlíků z válkou postižených oblastí.
Severní Kypr
V souvislosti s Tureckem je také často diskutován konflikt na nedalekém ostrově Kypr. Řecko s Tureckem se totiž v 60. letech staly garanty nezávislosti Kyperské republiky, avšak o několik let později se pokusila řecká militantní skupina o převrat a připojení ostrova k Řecku. Turecko na to odpovědělo invazí a o pár let později zde byl vyhlášen stát Severní Kypr. Ten je dodnes ohniskem konfliktu mezi Tureckem a Řeckem, neboť kyperští Řekové se uznání Severokyperské turecké republiky ostře brání. Jediný stát, který Severní Kypr oficiálně uznává, není nikdo jiný než právě Turecko. Kyperská otázka je jedním z argumentů, proč Turecko stále nebylo připojeno k Evropské unii. Poslední tendence ale ukazují, že zájem Turecka o členství pomalu upadá.
Oficiální název: Turecká republika
Hlavní město: Ankara
Rozloha: 780 580 km² (36. na světě)
Časové pásmo: GMT +2 (oproti ČR o hodinu navíc, zavádí letní čas)
Obyvatelstvo: 74 724 269 (17. na světě)
Jazyk: Turečtina
Náboženství: Islám
Měna: turecká lira (TRY)