Sardinie

Sardinie

Oficiální název: Autonomní oblast Sardinie (součást Itálie)

Hlavní město: Cagliary

Rozloha: 24 090 km²

Časové pásmo: GMT +1 (stejné jako v ČR, zavádí letní čas)

Obyvatelstvo: 1 661 189

Jazyk: Italština

Náboženství: Římsko-katolické

Měna: euro (EUR)

 

Moře, hory a lesy

Druhý největší ostrov ve Středozemním moři, horským masivem prorostlá Sardinie, se pyšní stoletými tradicemi, malebnou přírodou a bílými písčitými plážemi. Půl roku zde vládne horké a suché léto, zatímco zima bývá mírná a deštivá. Červen a září jsou tak pro návštěvu ostrova nejvhodnějšími měsíci, vzduch je příjemně teplý, moře osvěžující a nemusíte se bát úmorných veder ani možných dešťů. Sardinie vás však může okouzlit během celého roku, a to i v zimě, kdy se můžete vydat do horských výšin za sněhovou nadílkou. Italský ostrov je vyhledávanou destinací zejména díky své krásné přírodě, kde turisté mohou nejen kempovat a podnikat dlouhé procházky, ale také lézt po horách. Pobřeží zase nabízí skvělé podmínky nejen pro opalování a užívání si sluníčka, ale také pro windsurfing a projížďky na loďkách. Ačkoli ekonomika na Sardinii příliš nevzkvétá, místní svůj domov milují a hrdě udržují své tradice.

Na smaragdovou Sardinii s Ellagris

Lákavé zátoky a ostrovy

Sardinie se chlubí až 1 900 km pobřeží, které nabízí skvělé podmínky pro odpočinek na pláži. Mezi nejznámějšími turistické destinace patří Alghero na severozápadě ostrova, které je oblíbené zejména u milovníků potápění pro zajímavé podmořské skalní útvary a jeskyně.  O něco více na sever pak objevíme městečko Stintino s krásnými plážemi a výhledem na protilehlý ostrov Asinara, kde se nachází národní park proslulý zejména díky volně žijícím oslům albínům. Pro sever Sardinie, konkrétně v blízkosti města Santa Teresa di Gallura, jsou charakteristické malé romantické zátoky s písčitými plážemi. U severního cípu Sardinie se také nachází malebné souostroví La Maddalena.

Další zajímavou destinací je Golfo di Orosei, záliv na východě ostrova, kde objevíme menší zátoky obklopené útesy jako například Cala Gogone. Pláže však objevíme i na stále více oblíbenějším jihu, a to zejména kolem hlavního města Cagliari.

Kultura Sardo

Zatímco na pobřeží vládne turistický ruch, v srdci ostrova můžeme obdivovat tradiční sardskou kulturu. Ta čerpá hned z několika základů, zatímco z evropských kultur na ni měla vliv zejména Itálie a Španělsko, můžeme v ní spatřit i znaky kultur severoafrických a orientálních. Většina měst a vesnic si potrpí zejména na pořádání festivalů k oslavě svých svatých patronů. Charakteristickým znakem těchto náboženských svátků jsou průvody, při kterých je socha či ikona svatých přenášena na ramenech místních lidí. Na sardských festivalech také nechybějí zdobení koně, stánky s typickými sladkostmi jako jsou sladké sušenky mostaccioli a torrone, tedy turecký med. Kvůli oslavám si také místní lidé oblékají své tradiční kostýmy zvané Sardo. Toto označení se přitom nepoužívá pouze pro oblečení, ale i pro celou sardskou kulturu a zejména jazyk. Ačkoli úředním jazykem je italština, rozmanitý sardský dialekt se používá velmi často a specifický pro každý region.

Mysteriózní Nuragská civilizace  

Dějiny Sardinie mají své základy ve starověké Nuragské civilizaci, která zde vládla během doby bronzové. Nuragové prosluli zejména stavěním věží označovaných jako nuraghi, které jsou dodnes typickým symbolem sardské krajiny. Kamenné monumenty pocházejí z doby 1500 let př.n.l, a jsou tak o stovky let starší než stopy po etruské kultuře panující na italské pevnině. Říká se, že na ostrově jich je více než šest tisíc, avšak spousta z nich byla přeměněna na stavební materiál pro zpevnění nově vznikajících silnic a dálnic. Pravděpodobně nejzachovalejší památkou po nuragské civilizace je komplex staveb Su Nuraxi u města Barúmini.

Za nákupy, památkami a na karneval

Kromě romantických pláží a tajemných nuragských věží nesmíme opomenout ani zajímavá sardská města. Tím největším a zároveň hlavním je Cagliari, kde objevíme památky pocházející z nejrůznějších kultur a epoch. V blízkosti nalezneme dokonce stopy po pravěkém obyvatelstvu, hrobky Domus de Janas z 3. tisíciletí před naším letopočtem.  Velmi zajímavá je také nekropole Tuvixeddu, antické římské divadlo, bazilika San Saturnino z 5. století a středověká čtvrť Castello. Na Cagliari se však podepsaly i moderní dějiny a můžeme zde nalézt také ukázky fašistické architektury.

Dalším důležitým sardským městem je Oristano plné obchůdků, barů, restaurací a také krásných historických budov. Nachází se zde archeologické muzeum Antiquarium Arborense a také kostel Santa Maria Assunta. Řada lidí však do Oristana míří na populární festival Sartiglia, který je součástí únorového karnevalu. Při této tradiční středověké slavnosti se představují jezdci na koních v nejrůznějších soutěžích a přehlídkách.

Řadit dle:
12
29 položek, 2 stránky
12
29 položek, 2 stránky