AUTENTICKÁ KUBA - APARTMÁNY SANTA MARTA

destinace: Kuba, Varadero

termín: 20.05. (Čt) - 28.05. (Pá) 2021 (9 dní, 8 nocí)

doprava: Letecky / Praha

strava: Bez stravy

AUTENTICKÁ KUBA - APARTMÁNY SANTA MARTA
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6
 • 7
 • 8
 • 9
 • 10
 • 11
 • 12
 • 13
 • 14
AUTENTICKÁ KUBA - APARTMÁNY SANTA MARTA

Ceny

Poloha
Naše CK Vám nabízí možnost zažít jedinečnou atmosféru Kuby s ubytováním v apartmánech, kde se o Vás bude starat česky hovořící personál. Tyto rodinné apartmány se nacházejí ve Varaderu, konkrétně v městské části Santa Marta. Jedná se o klidnou a tichou lokalitu u bývalého letiště.
Budova je rozdělena do dvou částí, kde v apartmánu I se o Vás bude starat paní Maria a v apartmánu II paní Ido. Restaurace, obchody či bary jsou vzdáleny do 10 min (doprava místním taxi). V rámci Varadera jezdí Panorama bus v ceně 5€/osoba/den - nástup je formou tzv. hop on - hop off (nám známé jako "nezastavujeme, máme zpoždění" :)
Vybavení
Venkovní bazén, lehátka a slunečníky u bazénu zdarma, osušky u bazénu, venkovní posezení. V obou apartmánech je možné si zapůjčit jeden elektroskútr (pro 2 osoby) s přilbami v ceně. Je zapotřebí platný řidičský průkaz a cena je 5€/osoba/den/skútr. Dojezdová vzdálenost skútru je max. 50 km. V apartmánech není k dispozici Wi-Fi připojení - možnost zakoupit si internetovou kartu v ceně 1€ / hod. (např. v místním řemeslném pivovaru).
Ubytovaní
Každý apartmánový dům má k dispozici 3 ložnice (vždy pro 2 osoby). Jedna z ložnic disponuje vlastním sociálním zařízením, zbylé dvě mají sociální zařízení společné (sprcha, WC, umyvadlo). Každý apartmánový dům má společenskou místnost a nabízí venkovní posezení na terase. V ceně apartmánu je zahrnuta individuální klimatizace, TV (kubánské programy), ručníky.
Stravování
BEZ STRAVY / POLOPENZE
Základní forma stravování je BEZ STRAVY. Za příplatek je k dispozici možnost dokoupení POLOPENZE.
V ceně polopenze jsou zahrnuty snídaně (lokální kuchyně, vč. ovoce a fresh džusu) a večeře (lokální kuchyně - čas výdeje večeře je vždy zapotřebí domluvit 1 den předem). V ceně je rovněž zahrnuta balená voda na pokoj dle potřeby.
Pláž & plážový servis
Krásné pláže, jejichž charakteristikou je jemný písek, šířka a pozvolný vstup do moře jsou ve vzdálenosti cca 30 min. (pěší chůze). Možnost přepravy místním taxi nebo koňskou rikšou (5€/os/1cesta).
Služby za poplatek
Prostřednictvím místního česky/slovensky hovořícího delegáta p. Jurija (manžel paní Marie, který studoval a pracoval v bývalém Československu) je možnost zajištění fakultativních výletů. Informace a ceny výletů budou poskytnuty přímo na místě. Z výletu lze například nabídnout a doporučit:
- Plavba katamaránem (s all inclusive)
- Celodenní výlet do Trinidadu (s obědem)
- Celodenní výlet do Havany (s obědem)
Poznámka
- Uvedená cena zájezdu obsahuje cenu letenky v optimální knihovací třídě. Konečná cena se může od této uvedené lišit, což Vám rádi ověříme po odeslání NEZÁVAZNÉ objednávky. Pokud není optimální knihovací třída již k dispozici, může se cena letenky, a tedy i zájezdu zvýšit.
- Zájezdy jsou na zpětné potvrzení ze strany pořádající CK)
- Na základě poptávky Vám rádi připravíme pobyty v jakýkoliv odletový den (vyjma soboty) a na libovolný počet nocí.

!!! Pro vstup na Kubu není zapotřebí vízum ale tzv. turistická karta !!!
Turistickou kartu není možné pořídit až po příletu do země. Musíte si o ni zažádat před odletem osobně na Kubánském konzulátu v Praze, kde vám ji bez problémů a na počkání vydají. Předem si ověřte úřední hodiny konzulárního oddělení, které se často mění.
K vystavení potřebujete pouze pas platný do konce vašeho pobytu na Kubě. Na území Kuby musíte vstoupit nejpozději do 6 měsíců od pořízení karty.

Cestovní doklady pro vstup na Kubu:
Cestovní pas, který je platný minimálně po celou dobu pobytu na Kubě.
Turistická karta
Po příletu vyplníte vstupní formulář – ten musí být odevzdán úředníkům při odletu.
Cena zahrnuje
- Letenku Praha – Havana a zpět (s přestupem) celková doba zájezdu je vzhledem k letům do destinace 9 dnů / 7 nocí
- Letištní a bezpečnostní taxy vč. paliva
- Transfery letiště – hotel – letiště
- Ubytování na 7 nocí v apartmánu bez stravy
- Služby česky hovořícího delegáta
- Povinné pojištění cestovní kanceláře ve smyslu zákona č. 159/99 Sb.
Cena nezahrnuje
- Fakultativní výlety (lze zakoupit fakultativně na místě u delegáta). - Kubánské vízum/vstupní karta (lze zařídit přes CK, za poplatek)
- Komplexní cestovní pojištění vč.připojištění storna (po příletu na Kubu je vyžádno potvrzení o sjednání cestovního pojištění - min. léčebné výlohy)

Poloha

Informace o zemi

Oficiální název: Kubánská republika

Hlavní město: Havana

Rozloha: 109 886 km² (105. na světě)

Časové pásmo: GMT -5 (oproti ČR o šest hodin méně, zavádí letní čas)

Obyvatelstvo: 11,2 milionů (81. na světě)

Jazyk: španělština

Náboženství: santería v kombinaci s katolickým náboženstvím, často se navzájem prolínají

Měna: kubánské peso a turistické peso (CUP, CUC)

 

Komunistický ráj

Představte si ostrov v Karibiku - dlouhé bílé pláže lemované palmami, moře teplé a plné života, stánky nabízející barevné drinky z toho nejlepšího rumu a čerstvých ovocných džusů. Na Kubě panuje tropické klima, které od listopadu do dubna přináší období sucha a teploty kolem 30 °C. Právě v této době navštěvuje Kubu nejvíce turistů, nicméně i v období dešťů si tu můžete užít příjemné teploty kolem 20 °C, avšak s větší pravděpodobností srážek. V září a říjnu se zde mohou objevit i hurikány, nicméně málokdy způsobují škody.

Kubu společně s nádherným centrem hlavního města Havany, tabákovými plantážemi a rytmy salsy a rumby tak můžeme považovat za malý ráj, ale s jednou velkou jizvou. Ačkoli většina turistů zde zažívá jedny z nejkrásnějších chvil, místní lidé tiše a mnohdy i nevědomky trpí pod tvrdou rukou komunistického režimu. Obrovský rozdíl mezi turistickým světem a každodenní realitou umocňuje také zavedený systém dvou měn. Cizinci disponují turistickým pesem (CUC), zatímco místní platí kubánským pesem (CUP). V oblíbených turistických destinacích se tak například s místními v restauracích nepotkáte, neboť by neměli čím zaplatit.

Svět jménem Varadero

Nejznámější destinací na Kubě je bezesporu město Varadero. Zatímco místní ho nepovažují za opravdovou Kubu, mezi turisty je velmi oblíbené. Jedná se o 20 km dlouhý a pouze 1,2 km široký poloostrov na severu ostrova, který lemuje malebná bílá pláž s opuštěnými zátokami i soukromými plážemi. Nachází se zde dokonce malý národní park, jezero, jeskyně, prestižní golfové hříště a desítky hotelových rezortů. Varadero tak bohužel ztratilo svého původního ducha, kulturní i sociální život se točí pouze kolem turismu a služeb, zatímco tradice vymizely. Po hlavní silnici se prohánějí koně s kočáry, z restaurací voní mořské plody, čerstvé ryby a řada z nich připravených specialit, a můžete si tu nakoupit suvenýry. Dokonce tu nachází řada fast foodů, kde můžete objevit místní. Jsou totiž levné, co se týče piva i jídla, a mají stále otevřeno.

Cuba Libre

Uvolněnou atmosféru, která vládne ve Varaderu a dalších turistických centrech, jako je například východní město Guardalavaca, umocňují oblíbené koktejly. Nejznámějším kubánským drinkem je samozřejmě Cuba Libre - kombinace rumu, coca-coly a limetky. Velmi často se zde ale pije také kokosovo-ananasová piňa colada a osvěžující mátové mojito. Většinu drinků přitom tvoří velmi kvalitní základ, na který si Kubánci opravdu potrpí - rum. Ať už bílý nebo hnědý, stejně jako pro nás je tekutým chlebem pivo, pro místní má podobnou důležitost právě tento alkohol. Je zde opravdu levný, a to ať už mluvíme o populární značce Havana Club, nebo o stáčeném rumu, pro který si místní chodí do džbánu, stejně jako kdysi chodili naši muži pro pivo.

Tabákové dýchánky

Dalším typicky kubánským artiklem jsou samozřejmě doutníky. Tabák se pěstuje v téměř celém vnitrozemí ostrova, zejména v údolí Viňales, které se nachází v přírodně velmi bohaté provincii Piňar del Rio. Právě v oáze tropických stromů a plodů se pěstují také tabákové lístky i pro nejznámější značku kubánských doutníků Cohiba. Pro místní obyvatele je tabák darem, starají se o své drobné plantáže tradičním způsobem, tedy vlastní silou a bez chemických prostředků. Potkáte tu řadu starých mistrů, kteří vám za pár drobných ubalí doutník vysoké kvality na koleni. Větší výrobci pak už samozřejmě musejí své doutníky odevzdávat státu, který je pak opatří značkou a začne prodávat na ostrově či vyvážet do celého světa.

Zmíněná provincie Piňar del Rio láká nejen milovníky tabáku, ale také potápění. Jedna z nejoblíbenějších a nejrozmanitějších lokalit se nazývá Maria la Gorda.

 

 

Perla Karibiku

Opustíme-li zelené a tabákovým dýmem provoněné srdce Kuby a vydáme se na sever, objevíme tu hlavní město Kuby - divokou, nádhernou a rozmanitou Havanu. Přístavní město má španělské kořeny a dnes ho dělíme na tři hlavní části. První je takzvaná Stará Havana s krásnou architekturou zaznamenanou na seznamu světového dědictví UNESCO. Od slavné promenády Malecon, kde se lámou vlny Karibského moře, přes pevnosti střežící pobřeží, až po kubánský Kapitol velmi podobný tomu washingtonskému. Do toho nesmíme zapomenout na stará americká auta prohánějící se po ulicích. Centrum Havany je okouzlující, ale pokud sejdete z hlavních tříd, v malých zapadlých uličkách uvidíte chudobu, rozpadlé domy, chodníky s několikametrovými průrvami. Co se týče dvou dalších hlavních částí Havany, jde o obchodní část Vedado a nově vznikající periferní čtvrtě.

Stejně jako v ostatních metropolích světa, i v Havaně sídlí vláda. Dříve byla kubánská vláda synonymem pro příjmení Castro. Slavný Fidel již ale zemřel a jeho bratr Raul je již na prezidentský úřad příliš starý. Ať už je ale oficiálně v čele státu kdokoli, všechno řídí komunistická strana.

Příchod kamarádů

Bývalá španělská kolonie Kuba se po španělsko-americké válce stala nezávislou. Bylo to roku 1902 a za stálé přítomnosti USA ve zdejší základně zvané Guantanámo. V třicátých letech ale na politické scéně vystupuje Fulgenico Batista, který později v padesátých letech převezme vojenským pučem vládu nad celým ostrovem. Začíná tak krušné období Kuby, kdy se stává centrem hazardu, mafie a prostituce. Léta nespokojenosti s jeho vládou vyvrcholila v kubánskou revoluci, tedy slavným příjezdem Fidela Castra. Jeden z nejslavnějších diktátorů světa pocházel z bohaté rodiny, studoval práva a byl čelním představitelem sociálně orientované studentské federace. Po prvním neúspěšném pokusu tohoto hnutí o převrat se musel Castro uchýlit do Mexika, kde se seznámil s Ernestem Guevarou, známým jako „Che“ (v překladu kamarád). Společně se vrátili na Kubu a od 2. prosince 1956 zde vedli partyzánskou revoluci proti Batistovi. Ta trvala dva roky a skončila úspěšně.

Svět socialismu

Fidel Castro společně s Che Guevarou po svržení diktátora Batisti potvrdili, že šlo o socialistickou revoluci. Kuba se tak stala jednou z hlavních bašt komunismu té doby, existovala pouze jedna politická strana a popravy se stávaly běžnou praktikou. Spojené státy americké ve stejné době vedly studenou válkou se Sovětským svazem a Kuba se v roce 1961 stala terčem neúspěšné invaze amerických vojáků v Zátoce sviní. Hned o rok později vypukla Kubánská krize, kdy nechybělo k tomu, aby vypukla nukleární válka mezi USA a SSSR, který rozmístil rakety právě na tomto ostrově v těsné blízkosti USA. Kvůli blokádě Kuby se však nakonec hrozba jaderného konfliktu nevyplnila.

Ikonou nového komunistického státu uprostřed Karibiku byl zejména již zmíněný Che Guevara, který v nově nastolené Castrově vládě vedl národní banku a ministerstvo průmyslu. Při své misi šíření komunismu v Bolívii byl však zajat a popraven, což kubánskou vládou otřáslo, nicméně dokázala ho dokonale využít k propagandistickým účelům.

Propaganda a nenávist k USA byly po dlouhá léta charakteristickými znaky kubánské vlády. Dnes se však vztahy oteplily a země spolu začaly diplomaticky komunikovat. Kubáncům se tak možná blízká na lepší zítřky.

 

Pořádající ck: FlyDovolená s.r.o. IČO: 07869819
Prosím vyplňte povinné údaje (označené *)
E-mailová adresa není správná!
Pro odeslání objednávky, musíte souhlasit se všeobecnými podmínkami