Kapverdské ostrovy

Oficiální název: Kapverdská republika

Hlavní město: Praia

Rozloha: 4033 km² (174. na světě)

Časové pásmo: GMT -1 (oproti ČR v létě -3 hodiny, v zimě -2 hodiny)

Obyvatelstvo: 418 tisíc (171. na světě)

Jazyk: portugalština, kapverdská kreolština

Náboženství: římští katolíci, protestanti

Měna: kapverdské escudo (CVE)

Zapomenutá perla Atlantiku

Na západním pobřeží Afriky se v Atlantském oceánu hrdě tyčí deset velkých a pět menších ostrovů, které nesou společné jméno Kapverdské. Ostrovy vznikly sopečnou činností a v dnešní době nabízejí stále teplé počasí, civilizací téměř nedotčené prostředí, bělostné pláže i ráj pro milovníky windsurfingu. V minulosti nebyly ostrovy moc využívány, není tedy divu, že je někteří lidé nazývají panenské. Počasí na Kapverdách je téměř ideální – teploty tu za celý rok neklesnou pod 22 stupňů Celsia, je tedy možné na ostrovy vyrazit v jakoukoliv roční dobu. Pokud jste spíš teplomilci, vycestujte na Kapverdy v červenci až listopadu – tyto měsíce patří mezi nejteplejší v roce, teploty se drží kolem 30 stupňů Celsia. Moře zde patří k těm studenějším, vodu v teplotě kávy si užijete především v letních měsících, v zimě dosahuje pouze 22 stupňů Celsia. Čeho se ale nemusíte bát, tak je jistojistě déšť – lidé na ostrovech si užívají průměrně 350 dnů slunečného počasí ročně.

Ostrovy soli a nekonečných pláží

Mezi turisticky oblíbené ostrovy Kapverd patří především ostrov Sal a Boa Vista. Ostrov Sal získal jméno po soli, která se na něm v minulosti těžila, a zaujme například dlouhými plážemi nebo ideálními podmínkami pro surfování či potápění. Zdejší bary jsou proslulé latinskoamerickými rytmy a živou hudbou až do rána – nudit se tedy určitě nebudete. Ostrov Boa Vista zas nadchne ty z vás, kteří toužíte po klidném místě. Ostrov taktéž disponuje dlouhými překrásnými plážemi – jako příklad lze jmenovat Santa Monica Beach, která měří 18 kilometrů a právem patří mezi nejhezčí pláže světa. Pobyt na tomto ostrově si užijí i děti – nachází se na něm totiž čtvrtá největší populace želv na celém světě.

Destinace Kryštofa Kolumba

Historie Kapverd sahá do 15. století, kdy je osídlili Portugalci. Ostrovy se staly důležitým zdrojem zásob pro zámořské výpravy – pro potraviny a další důležité věci na svých plavbách do Ameriky na nich zakotvil i Kryštof Kolumbus. Další staletí sloužily ostrovy jako osada pro pěstování kukuřice a kokosových palem, byly však často ohrožovány nájezdy pirátů. V 17. století ostrovy také nechvalně prosluly obchodem s otroky. Po světových válkách, kdy byly portugalské Kapverdy zasaženy ekonomickou krizí i hladomorem, se vše obrátilo k lepšímu a Kapverdy se staly samostatnou republikou. Obyvatelé se aktuálně zaměřují hlavně na cestovní ruch a zemědělství a Kapverdské ostrovy patří mezi rozvojové země s vyšším ekonomickým růstem.

Spojení Afriky a Evropy

Co se týče kultury, Kapverdské ostrovy zaujmou například šperky z kokosů, folklorní hudbou i tradičními festivaly. Na ostrovech se mísí dědictví evropských i afrických předků, takže výsledek je vskutku originální. Hlavní atrakcí na ostrovech je jistojistě karneval, který se koná na popeleční středu na ostrově Sao Vicente. Karneval velmi připomíná své známější dvojče v Rio de Janeiro, svou honosností se mu ale směle vyrovná. Turisté se také rádi vracejí na hudební festival Baia das Gatas. Kapverďané navíc slaví mnoho státních svátků a křesťanských událostí.

Exotika téměř za rohem

Pokud chcete vyrazit na exotickou dovolenou, ale příčí se vám trávit celý den v letadle, Kapverdy jsou sázkou na jistotu – doba letu se pohybuje jen kolem šesti až sedmi hodin. Nemusíte se bát ani toho, že se nedomluvíte. Většina obyvatel na ostrovech sice mluví portugalsky, ale domluvíte se i anglicky. Ostrovy také poskytují bezpečné útočiště pro lidi s alergií – na ostrovech totiž téměř nic nekvete.

Řadit dle:
0 položek, 1 stránka
Vámi zadaným kritériím neodpovídá žádný výsledek. Prosím upravte vyhledávací kritéria.