POŽITKÁŘSKÁ ITÁLIE

destinace: Itálie, Benátská riviéra, Caorle

termín: 17.09. (Po) - 23.09. (Ne) 2018 (7 dní, 6 nocí)

doprava: Autobus / Více odjezdových míst

strava: Snídaně

POŽITKÁŘSKÁ ITÁLIE
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
POŽITKÁŘSKÁ ITÁLIE
Popis

Již tradiční podzimní cesta za poznáním kulturních a gastronomických pokladů severní Itálie. Letos s obnoveným programem a zcela bez nočních přejezdů. Každý den možnost nákupů a čas na večeři.

SOAVE • FRANCIACORTA • LAGO d’ISEO • BERGAMO • ASTI • BARBARESCO • CHERASCO • BAROLO • ALBA • TORINO • EATALY • rýžové plantáže u VERCELLI • MILANO - dvě degustace vína • pět vinařských oblastí
 

Program

1.den - ODJEZD Z ČR - SOAVE
V časných ranních hodinách odjezd do Rakouska a Itálie, odpoledne příjezd do městečka Soave - centra stejnojmenné vinařské oblasti, prohlídka historického benátského městečka s hradem a zachovaným opevněním, možnost nákupu vína nebo posezení ve vinárně, případně večeře, odjezd na ubytování v hotelu, nocleh.

2.den - FRANCIACORTA – LAGO ISEO - BERGAMO
Snídaně, přejezd do slavné vinařské oblasti Franciacorta, kde se vyrábí šampaňskou metodou nejznámější italský sekt Franciacorta Dogg /možnost exkurze v historickém vinařství, degustace vína, možnost nákupů/, odpoledne výlet lodí po krásném jezeře Lago Iseo kolem ostrovů Monte Isola, Loreto a San Paolo, pozdě odpoledne prohlídka starobylého středověkého města Bergamo s tzv. Horním městem s unikátními středověkými a renesančními památkami, několika historickými kavárnami a světoznámou renesanční kaplí Colleoni, volno – možnost večeře, přejezd do hotelu, nocleh.

3. den - ASTI – BARBARESCO- CHERASCO
Snídaně, dopoledne prohlídka historického města Asti /možnost ochutnat a nakoupit zdější sladké šumivé víno Moscato d´Asti/, zastávka ve vinařském městečku Barbaresco s možností nákupu zdejšího slavného vína, odpoledne uvidíte centrum italského chovu šneků - půvabné Cherasco s šachovnicovým půdorysem, poutním chrámem Madonna del Popolo a skvělými čokoládovnami /pro zájemce rezervujeme v Cherascu večeři v osvědčené restauraci - menu se šneky nebo bez šneků/, přejezd na ubytování v oblasti Alby, nocleh.e pěší prohlídka historického centra Říma - Andělský hrad, Pantheon, slavná fontána di Trevi, náměstí Navona s fontánou řek, Španělské schody, Kapitol, Forum Romanum, Koloseum, památník V. Emanuela. Večer návrat na nocleh.

4. den - BAROLO – ALBA - TORINO
Snídaně, exkurze v manufaktuře na zpracování vzácných bílých lanýžů - ochutnávka a hledání lanýžů v lesíku s „trifulau“ a jeho psem, před polednem vyhlídková jízda proslulou vinařskou oblastí Barolo /možnost degustace vína a exkurze v rodinné vinařské firmě/, procházka malebným městečkem Barolo s možností návštěvy Muzea vína, odpoledne přejezd k prohlídce historického jádra městečka Alba - pozůstatky po starých Římanech, středověké rodové věže, katedrála aj., možnosti nákupů (místní lískové oříšky, sladkosti, likér Barolo Chinato, uzeniny a sýry..) nebo posezení v cukrárně nejznámějšího italského cukráře L. Montersina, k večeru přejezd na ubytování v hotelu v oblasti Torina, večer pro zájemce návštěva největšího gastronomického nákupního centra na světě EATALY, jehož součástí je i několik restaurací. Eataly nabízí převážně výrobky menších producentů sdružených v organizaci Slowfood, naproti stojí slavná avantgardní továrna Fiatu LINGOTTO z let 1916-23, nocleh.

5. den - TORINO
Snídaně, celodenní pobyt v Torinu - v bývalém hlavním městě Savojska, království Sardinie-Piemont a Itálie, milionové metropoli kávy a čokolády s širokými bulváry, historickými kavárnami a svéráznými barokními památkami, ráno výjezd k bazilice Superga - monumentálnímu baroknímu chrámu, v němž se nachází hrobka sardinsko-piemontských králů a z jehož terasy se naskýtá krásná vyhlídka na město, v centru prohlídka památek se zastávkami u historických podniků (možnost ochutnat nugát, karamely, zmrzlinu, tramezzini, vše podle starých receptů). Ve volném čase si budete moci prohlédnout např. Královský palác, Egyptské muzeum, Savojskou galerii nebo ochutnat piemontské sladkosti v některé ze slavných historických kaváren a cukráren, volný večer ve městě, návrat na nocleh.

6.den - VERCELLI - MILANO 
Snídaně, přejezd na rýžové plantáže v okolí Vercelli, kde se produkuje nejkvalitnější rýže na světě, exkurze v historické manufaktuře, možnost nákupu místní rýže na slavné risotto, odpoledne přejezd do Milana - prohlídka centra města, volný čas k návštěvám muzeí (obrazárna Brera, hrad, museum 20. století, Museo Poldi-Pezolli, muzeum divadla Alla Scala...), posezení v luxusních kavárnách, nákupy (slavné lahůdkářství Peck, historické cukrárny, "čtyřúhelník módy"..), večer přejezd do hotelu, nocleh.

7.den - PŘÍJEZD DO ČR
Snídaně, odjezd přes italské a rakouské Alpy do ČR, návrat v pozdních večerních hodinách.

Cena zahrnuje
 • dopravu zahraničním busem s klimatizací, WC, DVD a občerstvením za Kč
 • 6x ubytování v hotelu dle programu
 • 6x snídaně
 • služby průvodce
 • pojištění CK ve smyslu zákona 159/99 Sb. 
Cena nezahrnuje
 • Vstupné
 • Místní pobytové taxy
 • Ochutnávky a degustace
Možné příplatky
 • Komplexní cestovní pojištění včetně storna 210 Kč / osoba / den
 • Místenka v buse 200 Kč / osoba
 • Jednolůžkový pokoj 2.900 Kč / osoba
Nástupní místa zdarma

Přerov, Olomouc, Prostějov, Vyškov, Brno, Mikulov

Svozy za příplatek obousměrně

Ostrava, Frýdek-Místek, Nový Jičín          400 Kč
Hranice, Kroměříž, Zlín                             350 Kč

Poznámka

Cestovní kancelář si vyhrazuje právo na chybu publikovaných cen či termínů. Závazná pro CK i kupujícího je pouze cena uvedena ve SMLOUVĚ O ZÁJEZDU potvrzená pracovníkem CK!

 

 

Poloha

Informace o zemi

Itálie

Oficiální název: Italská republika

Hlavní město: Řím

Rozloha: 301 338 km² (69. na světě)

Časové pásmo: GMT +1 (stejné jako v ČR, zavádí letní čas)

Obyvatelstvo: 59,4 milionů (23. na světě)

Jazyk: italština

Náboženství: katolictví (85-90 %)

Měna: euro (EUR)

 

Přes hory, doly, moře, lesy a tisíce let

Už jen tvar Apeninského poloostrova připomínající vysokou botu, na kterém se Itálie nachází, nám napovídá něco o charakteru této země. Kořeny má zapuštěné v Dolomitech, prorůstá zvlněným Toskánskem, roste s velehorami v Abruzzu, vítá tisíce lidí v Římě, stává se divokou v Kalábrii a ústí do rozpálené Sicílie. Z obou stran ji zalévá moře, svrchu hladí středozemní slunce a v podsvětí mafie rozdává karty osudu. Právě taková je Itálie - v každém regionu svým způsobem nádherná. Umí být mrazivá i horoucí, voní po kávě, chutná středozemím, hraje kostelními zvonky a dala lidstvu renesanci.

Slunečné zimní radovánky

Na úpatí Alp objevíme Itálii chladnou, ale zároveň ideální pro zimní sporty. Věhlasná střediska jako Cortina d’Ampezzo, kde se konaly zimní olympijské hry, či Valle d’Aosta na pomezí s Francií a Švýcarském si nemůže nechat žádný milovník lyžování či snowboardingu. Kromě obrovských možností pro zimní dovolenou nabízí severní Itálie i velké bohatství. Díky trojúhelníku Milán - Turín - Janov patří tato oblast mezi nejvýkonnější regionální ekonomiky v Evropě. Všechna tato města v sobě kromě modernity mají i pravého italského ducha, nádherné katedrály a klidná náměstíčka. Nesmíme však zapomenout ani na horské perly jako je například Trento či německy hovořící Bolzano.  

Dovolená u moře pro celou rodinu

Hovoříme-li o severní Itálii, řadě z nás vyplují na mysl také velmi oblíbená letní střediska jako například Benátky, Bibione či Rimini. Ať už preferujete romantickou projížďku na loďce po benátských kanálech nebo odpočinek na jedné z písčitých a slunečných pláží, severovýchodní Itálie je ideální destinací pro strávení kouzelné dovolené u Jaderského moře. Za poslední tři dekády vyrostlo v této oblasti známé jako „benátská riviéra“ desítky akvaparků, lunaparků a dalších příležitostí jak se vyřádit.

V ráji vína

Pokud se vydáme do středu Itálie, objevíme zde rozsáhlé vinice, příjemné podnebí a úžasná historická města. Toskánsko je skutečnou perlou Itálie, které vévodí malebná Florencie, kolébka a živoucí srdce renesance. Stačí se jen posadit se na náměstí, objednat si skleničku vynikajícího toskánského vína a kochat se pohledem na monumentální katedrálu. Toto vám přitom nenabídne pouze slavná Florencie, ale i další podobná a menší městečka jako například Siena či Lucca. Obrovským lákadlem Toskánska je také poutavá šikmá věž v Pise, která udivuje návštěvníky z celého světa! Při průjezdu této kouzelné oblasti stojí za zvážení zastávka v jedné z vinařských vesniček, kde si můžete vychutnat tradiční a vynikající toskánské víno Chianti. Mlsné jazýčky pak zajisté ocení místní kuchyni, která si zakládá na nejvytříbenějším olivovém oleji, ovčím sýru pecorino, sušené vepřové šunce prosciutto či kančím masu a domácích těstovinách či nočkách.

Chaos a genialita věčného města

I přes veškerou rozmanitost má Itálie své pulsující srdce spojující všechny regiony. Řím je neodmyslitelným bodem v programu každého vyznavače poznávací turistiky. Více než tisícovka úchvatných kostelů s malbami a sochami od slavných umělců jako je Michelangelo Buonarotti či Gian Lorenzo Bernini, monumentální Colosseum, kde se utkávali gladiátoři, pozůstatky římské říše, etruské poklady, papežský stát Vatikán s ohromnou bazilikou sv. Petra a nekonečnými muzei, a k tomu všemu vynikající restaurace podávající delikatesy italské kuchyně a snad nejlepší zmrzlina na celém světě. To všechno potkáte ve věčném městě. Stačí zabloudit v místních uličkách, vychutnat si kávu na náměstí, zapojit se do místního chaosu a pochopíte, že všechny cesty skutečně vedou právě sem.

Na divokém jihu

Rozpálená jižní Itálie je naprostým opakem bohatého severu. Za bránu na jih je často považována Neapol, neblaze proslavená nepořádkem a mafií, ale na druhou stranu nabízející pozoruhodné památky pod ochranou UNESCO nebo archeologické poklady v jednom z nejslavnějších muzeí na celém světě. Pod dnes již klidným Vesuvem nalezneme také ruiny Pompejí, lávou pohřbeném a znovu objeveném antickém městě.

Vydáme-li se ještě o pár stovek kilometrů na jih, ocitneme se v regionu Kalábrie, jednom z dalších vyhledávaných středisek pro strávení dovolené u moře, kde v letních měsících vládnou až tropické teploty. Pak už stačí jen přeskočit mořskou úžinu a rázem se objevíme na Sicílii, úchvatném a divokém ostrově. Právě Sicílie s největším městem Palermo je považována za centrum světové mafie. Na druhou stranu zde můžeme začít vnímat blízkost arabského světa, neboť vedle křesťanských chrámů tu pozorujeme architekturu připomínající spíše svět za středozemním mořem. Na východě ostrova se nás pak láká krásná Katánie vystavěná z temného vulkanického kamene pocházejícího z majestátné a věčně dýmající sopky Etny. Sicílie nabízí nejen řadu míst k navštívení, ale díky své poloze také slunečné počasí, příjemně teplé moře a písčité pláže.

Průlet dějinami

Stejně jako jsme proletěli Apeninským poloostrovem, nemůžeme vynechat krátkou exkurzi do hlubin italské historie. Od etruského království přes římskou republiku, císařství, rozpolcení na městské státy až po sjednocení. Dějiny Itálie jsou fascinující a lidé sem míří nejen objevit přírodní krásy, ale zároveň kulturu, jež značně ovlivnila celou Evropu.  

Prvním důležitým milníkem je záhadný příchod národa Etrusků v 8. století př.n.l. Ačkoli nikdo přesně neví, kde se tu vlastně vzali, spojili se s původním obyvatelstvem, tedy takzvanou villanovskou civilizací z doby železné, a vytvořili království. Etruskové se proslavili zejména svým způsobem uctívaní mrtvých a budováním obrovských hrobek, do kterých zemřelému ukládali předměty praktické pro posmrtný život. Kromě toho také věštili z vnitřností zabitých zvířat, dali regionu Toskánsko jeho název (Etruskům se také říká Tuscové) a byli s největší pravděpodobností zakladateli a prvními vládci Říma. Jejich moc však postupem začala slábnout a místní Římané nakonec původní etruské krále vyhnali. Trůn nahradil senát a římská republika v čele s bohatou patricijskou šlechtou zavládla nad chudými plebeji. Ve 3. století př. n. l. už si Řím podrobuje střední Itálii. Na severu sice vládnou Keltové, kteří se s Římany utkají a dokonce i těžce potrápí, nicméně výsledek - tedy obrovský rozmach Římské říše, a to nejen na území dnešní Itálie - známe snad všichni

Když pak Julius Caesar svou politikou začal děsit ostatní senátory, nikdo neměl tušení, že jeho vražda povede k nastolení císařství. Série slavných císařů začíná Octavianem, vede přes slavnou dynastii Fláviovců, která například vybudovala Colosseum, či císaře Konstantina a jeho milánský edikt dávající obyvatelstvu náboženskou svobodu. Pak se nám začíná obrovská říše stávat neudržitelnou a dělí se na svou západní a východní část. V 5. století útočí germánští nájezdníci, impérium se hroutí a v 7. století už nastupuje středověk charakteristický velkou mocí papežů a králů v rámci Svaté říše římské.

Když se člověk stal osobností

Od 13. století se nám nejen začínají osamostatňovat významná italská města typu Benátek, Milána či Florencie, ale také se nám na scéně objevují významné šlechtické rody. Ty se začínají ve svých městech starat nejen o obchod, ale o kulturu. Vstupujeme tak do úžasného období renesance, kdy se formuje myšlenka člověka jako individuální a moudré bytosti. Dante Alighieri píše svou Božskou komedii, Leonardo da Vinci kreslí Monu Lisu a křesťanství se propojuje s antickými ideály. Můžeme si být jisti, že dnešní evropská společnost by bez tohoto průlomového období měla naprosto odlišnou podobu. Další rozkvět však zastavují války a rozdělení Itálie mezi španělské Habsburky na severu, nezávislý papežský stát a jižní část se Sicílií, kde se střídali u moci Španělé, Francouzi a Rakušané. Na přelomu 18. a 19. století se pak v Itálii objevuje Napoleon, dobývá ji a sjednocuje pod své císařství. Další významnou italskou etapu je takzvané „risorgimento“, kdy Itálie bojuje za sjednocení. Začíná na Sardinii a končí připojením Říma v roce 1870. Prvním králem je Vittorio Emanuele II. ze savojské dynastie a Itálie vstupuje do své moderní éry.

Po diktatuře skokem k evropské spolupráci

Mír se v Itálii neudržel ani padesát let, když přišla na řadu první světová válka. Itálie bojovala od roku 1915 na straně Dohody, tedy po boku s Francií, Velkou Británií a Ruskem. Italská veřejnost však byla s výsledkem války nespokojena a stejně jako v mnohých ostatních evropských zemích, i zde se začala objevovat vlna radikalismu. V Itálii je meziválečné období spjaté s postavou Benita Mussoliniho, který si roku 1922 podmanil vládu a vytvořil zde fašistickou diktaturu. Úspěšně se mu podařilo vyjednávat se Svatým stolcem na podmínkách a rozsahu papežského státu. Když pak začala druhá světová válka, Mussolini byl silně ovlivňován hitlerovským Německem a dočkal se tak v roce 1943 porážky. Itálie se pak z království přeměnila na demokratickou republiku a vydala se směrem vstříc ideám integrované Evropy. Itálie se stala zakládajícím členem NATO a Evropského společenství, ze kterého se později vyvinula dnešní Evropská unie.

Itálie v krizi

Přestože země by si po tak komplikovaných dějinách zasloužila klid, bohužel se dnes potýká se řadou problémů. Ekonomická krize, korupce, mafiánské praktiky a skandální vláda bývalého premiéra Silvia Berlusconiho vytvořily v Itálii velmi nestabilní politickou a hospodářskou atmosféru. V kontrastu se všemi nádherami, které země nabízí, se také potýká s velkým počtem imigrantů zejména ze severní Afriky a Arabského poloostrova. Bohužel, cesta z krize je pomalá a nejistá, lidé v Římě demonstrují téměř každý pátek a najít si zde práci mimo turistický ruch je čím dál těžší. Na druhou stranu můžeme Itálii obdivovat i v tomto krušném období. I přes všechny nesnáze si místní lidé zachovávají svou radost pro život, jsou přátelští, otevření, vděční, dbají na své tradice a vítají návštěvníky s celého světa s otevřenou náručí.

Pořádající ck: APOLLON, s.r.o. IČO: 29226996
Prosím vyplňte povinné údaje (označené *)
E-mailová adresa není správná!
Pro odeslání objednávky, musíte souhlasit se všeobecnými podmínkami