DOMINIKÁNSKÁ REPUBLIKA

destinace: Dominikánská republika, Poznávací zájezdy - Dominikánská republika, Dominikánská republika

termín: 07.02. (Čt) - 17.02. (Ne) 2019 (11 dní, 10 nocí)

doprava: Letecky /

strava: Snídaně

DOMINIKÁNSKÁ REPUBLIKA
  • 1
DOMINIKÁNSKÁ REPUBLIKA
Popis
Hispaniola - ostrov ve Velkých Antilách, první evropská kolonie v Novém světě založená Kolumbem, je domovem dvou států - Haiti na západě a Dominikánské republiky na východě. Rozlohou je srovnatelný s Českou republikou. Je po Kubě druhým největším ostrovem Karibiku, proto zde nevládne typické proměnlivé počasí ostrůvků malých Antil, ale stabilnější a lépe předvídatelné počasí. Během okružní cesty po Dominikánské republice, jeho východní „španělské“ části, objevíte nejzajímavější místa země, časté koupání bude proloženo krátkými procházkami a výlety. Cestování v malé skupince (max. 14 osob) zaručí pohodovou atmosféru přes den i při večerním posezení.
Program
PROGRAM ZÁJEZDU:


1.den: Praha - Santo Domingo.
Let na západ do hlavního města Dominikánské republiky. (Doba letu cca 10 hodin s jedním, nebo cca 14 hodin se dvěma přestupy). Přílet kolem půlnoci, ubytování.


2.den: Santo Domingo - Barahona.
První koupel v Karibiku, přejezd do okolí Barahony, někdejšího centra impéria diktátora Trujilla. Podvečerní San Rafael: koupel v kaskádách říčky přímo v místě, kde ústí do moře.


3.-4.den: Barahona - Jarabacoa.
Laguna Oviedo: možnost projíždky na loďce s pozorováním vodního ptactva. Přejezd dál na jihozápad až k samotné hranici s Haiti. Vesnička Cuevas, plavba loďkou do zátoky Bahia de las Aguilas: civilizací nedotknutá pláž s bílým pískem, možnost pozdního oběda (čerstvé ryby). Cesta do vnitrozemí do města Jarabacoa. Návštěva vodopádů Salto Jimenoa I a Salto Jimenoa II s možností vykoupání.


5.-6.den: Jarabacoa - Sosúa.
Klikatou silničkou přes hory do vysoko položeného města Constanza. Dále po horské cestě až k nejvyšším (celkem 135 m) vodopádům Karibiku - Aguas Blancas (2h chůze i s koupáním ve vodopádu). Cesta z hornatého vnitrozemí dolů na severní pobřeží se zastávkou ve výrobně doutníků. Říčka Damajagua tvořící kaskády a malé vodopády: možnost jednoduchého kaňonigu (1-2h, zvládne i úplný začátečník). Vyhlídka z hory Isabel de Torres (793 m) s replikou slavné sochy Krista Spasitele (Rio de Janeiro) nad přístavem Puerto Plata. Večer příjezd do přímořského letoviska Sosúa.


7.den: Sosúa - Samaná.
Jízda po severním pobřeží dál na východ. Laguna Gri Gri: vyjížďka na loďce ze zarostlé sladkovodní laguny až do moře k jeskyni Golondrinas. Playa Grande: koupání a možnost oběda přímo na pláži. K večeru příjezd na poloostrov Samaná do Las Terrenas.


8.den: Samaná - Santo Domingo.
Dopolední návštěva vodopádu El Limón spojená s pěším výletem (od auta cca 45 min) a možností koupání. Odpoledne jedna z nejkrásnějších pláží Hispanioly - El Rincón. Podvečerní přejezd zpět do Santo Dominga.


9.-11.den: Santo Domingo - Praha.
Pobyt v metropoli Dominikánské republiky. Prohlídka starého města Zona Colonial, koupání a závěrečný pobyt u moře. Odlet domů.

Délka tras:
letadlem 18 000 km, minibusem/auty 1100 km, pěšky 5x 3-8 km (volitelně)

Počasí:
vzduch 28-31 °C, voda 25-28 °C

Nástupní místo:
PrahaTermín (8811): 8.2. - 18.2. 2018

cena v Kč: 49 990,-


Termín (8812): 7.2. - 17.2. 2019

cena v Kč: 49 990,-


V ceně je:
Doprava. Ubytování a snídaně. Český průvodce, pojištění CK proti úpadku, informační materiály a DPH. Doprava: Letecká včetně letištních tax a poplatků, po ostrově mikrobusy nebo auty. Ubytování: Hotely nebo penziony (9x) - 2-lůžkové pokoje s příslušenstvím. 1-lůžkový pokoj za příplatek 7900 Kč. Strava: V ceně zájezdu jsou snídaně (9x). V ceně není turistická karta pro vstup na ostrov (10 EUR, po příletu), případně ani registrace ESTA pro USA (cca 320 Kč).

Poloha

Informace o zemi

Oficiální název: Dominikánská republika

Hlavní město: Santo Domingo

Rozloha: 48 730 km² (127. na světě)

Časové pásmo: GMT -4 (oproti ČR o pět hodin méně, v době letního času o šest)

Obyvatelstvo: 9, 37 milionů (85. na světě)

Jazyk: Španělština

Náboženství: Křesťanství (95 %), zejména římsko-katolická církev

Měna: dominikánské peso (DOP)

 

Země nekonečného léta

Dominikánská republika se řadí mezi nejkrásnější karibské destinace. Nalezneme ji na ostrově Hispaniola, o který se dělí se státem Haiti. Právě na Hispaniole se v roce 1492 vylodil Kryštof Kolumbus, který zde založil první evropskou kolonii na americkém kontinentě. Dominikánská republika tak láká turisty z celého světa nejen tropickým podnebím, ale i desítkami zajímavých památek a přírodních úkazů. Nejvyšší teploty přehupující tropickou hranici 30°C tu naměříme od května do října. Nejvíce turistů však nemíří do Dominikánské republiky v létě, ale v období od prosince do dubna. Lákají je příjemné teploty do 30 °C a menší pravděpodobnost srážek. Jako většina ostatních karibských ostrovů, i ostrov Hispania má zkušenosti s hurikány. Sezóna těchto nepříjemných jevů dosahuje svého vrcholu v srpnu a září.

Plážové radovánky

Se slovem Karibik si každý z nás pojí nekonečné bílé pláže, palmy skýtající klidný stín a šumění nádherně čistého moře. Dominikánská republika samozřejmě tohle všechno nabízí. Pláží je to prý až 350 a přijdou si tu na své jak milovníci vodních sportů, tak i příznivci plážového odpočinku. Severní pobřeží nabízí díky Atlantiku skvělé podmínky pro surfování, zejména okolí městečka Cabarete. To se nachází zhruba 25 km od centra provincie Puerto Plata, jedné z nejoblíbenějších turistických destinací severu. Za dalších asi sto kilometrů směrem na východ pak narazíme na divoký a zelenající se poloostrov Samaná plný malebných zátok, kopců a úchvatných výhledů. Od ledna do března do této lokality připlouvají velryby a řada lidí tak v tomto období vyplouvá na lodích do Samanského zálivu, aby mohli tyto giganty moří pozorovat z blízka.

Na nejvýchodnějším cípu ostrova pak objevíme Punta Cana, kde je moře po celý rok klidné a bezpečné. Punta Cana je často prohlašována za nejkrásnější pláž na světě a objevíme zde špičkové hotelové resorty, romantická zákoutí a také hojně navštěvovaná golfová hřiště.

Santo Domingo

Hlavní město Dominikánské republiky je pravděpodobněji nejživější město celého Karibiku. V Santo Domingu si užijete nejen krásu místní kultury a tradic, ale také se vrátíte o stovky let zpátky - do dob, kdy Evropané objevovaly americký kontinent.  To vše přitom až nezvykle harmonicky doplňuje moderní duch města. V historickém centru města tak uvidíte krásné nové hotely skvěle pasující do dlážděných ulic, budovy 21. století poklidně stojící vedle tradičních domů z období života Kryštofa Kolumba a určitě vás zaujmou i luxusní auta sdílející ty samé silnice s koňskými povozy.

Santo Domingo nabízí hned několik míst, která nenajdete jinde na světě. Naleznete tu celou čtvrť z období první vlny kolonizace, tedy nejstarší kamennou ulici, dům, katedrálu, univerzitu a nemocnici na americkém kontinentu. Díky tomu, že Santo Domingo se stalo v roce 2010 Americkým hlavním městem kultury, řada památek se dočkala obnovy. Mezi nimi nechybí ani hojně navštěvovaný dům Alcázar de Coló, kde dříve bydlel Diego Kolumbus, syn slavného objevitele. Dnes v tomto paláci sídlí muzeum. Santo Domingo se dále může chlubit nádhernou promenádou zvanou Malecón a krásnými moderními čtvrtěmi plných obchodů.

Velmi oblíbeným suvenýrem ze Santo Dominga je místní keramika, zejména hliněné barevné panenky. Odvézt si odtud můžete také krásné sošky vyřezané z velmi tvrdého a temného kmene stromu guayacan či národního stromu mahagonu.

Vlajka na talíři

Říká se, že v Dominikánské republice žijí jedni z nejpřátelštějších lidí na světě. Zdejší lidé často bývají označování jako kreolové, tedy místní domorodí obyvatelé, což jsou zejména potomci evropských kolonistů a černošských otroků. Ještě předtím však ostrov obývali původní Tainové, které sám Kolumbus nazýval mírumilovní. Ačkoli tento indiánský kmen již v Karibiku téměř vyhynul, přátelskost a otevřenost je vlastní i dnešním obyvatelům stejně. Smíšením indiánské, africké a evropské kultury se na ostrově můžeme setkat s velmi zajímavou architekturou, uměním i kuchyní. Při návštěvě Dominikánské republiky byste určitě měli ochutnat například pokrm La Bandera, tedy vlajku. Skládá se z bílé rýže, červených fazolí a masem (nejčastěji s kuřetem, můžete však narazit i na La Banderu s jinými typy masa). Tradiční vlajku je zvykem podávat k obědu, neboť pro místní je oběd nejdůležitějším denním jídlem. K snídani i večeři si vystačí s vajíčky či mangú, tedy vařenými zeleninovými banány. To může být doplněno i masem, sýrem či uzeninou. Jako dezert se nejčastěji podává čerstvé ovoce.

Další podstatnou součástí zdejší kultury je stejně jako v ostatních státech Latinské Ameriky hudba a tanec. Dominikánská republika se proslavila zejména jako zemí merengue, velmi živého a rytmického tance, který se proslavil i v Americe a Evropě. Merengue má dokonce svůj vlastní festival, slaví se na konci července a hlavním dějištěm je půvabná promenáda Malecón v Santo Domingu. Neméně důležitou událostí pro všechny obyvatele ostrova je samozřejmě také únorový karneval. Každé městečko má přitom svou specifickou tradici a oblíbené masky.

Místní také nedají dopustit na svůj národní sport. Zatímco turisté tu vyhledávají zejména golfová hřiště, která patří k těm nejlepším na světě, Dominikánci naprosto propadli baseballu. Profesionální hráči tohoto sportu přitom patří k nejlépe placeným lidem v zemi.

Vstříc lepším zítřkům

Přátelská atmosféra Dominikánské republiky je po všech traumatech z historie až k neuvěření. V období evropské kolonizace se ostrov stal místem soubojů mezi Španělskem a Francií, posléze bojoval za nezávislost a musel přijmout režim pod vedením USA, a v roce 1930 se dočkal vojenského převratu, kdy se moci chopil diktátor Trujillo. Jeho vláda nechvalně známá krutostí a smrtí tisíce lidí skončila až atentátem v roku 1961. Den, kdy byl Trujillo zabit, tedy 30. května, se dodnes slaví jako národní svátek.

Po zkušenostech s diktátorstvím se Dominikánská republika začala postupně propracovávat k míru a novému pořádku. Velkým problémem dnešních dní je korupce a vysoká míra imigrace ze sousedního Haiti, bývalé francouzské kolonie, jež je dnes jedním z nejchudších států světa. Ačkoli i Dominikánská republika patří k rozvojovým státům, může těžit ze svého přírodního bohatství a produkce cukru, rumu, kávy, kakaa a tabáků. Hlavním zdrojem financí je však turismus, který živí většinu místního obyvatelstva.  

Pořádající ck: NOMÁD, s.r.o. IČO: 49970844
Prosím vyplňte povinné údaje (označené *)
E-mailová adresa není správná!
Pro odeslání objednávky, musíte souhlasit se všeobecnými podmínkami