SOL LUNA BAY RESORT ****
destinace: Bulharsko, Černomořské pobřeží, Obzor
termín: 01.09. (Čt) - 08.09. (Čt) 2022 (8 dní, 7 nocí)
doprava: Letecky / Praha strava: All inclusive

Hotelový komplex se rozprostírá přímo u krásné písčité pláže v příjemném a tichém prostředí nabízejícím krásné pohledy do okolí, které tvoří okolní hory a moře. Resort můžeme doporučit rodinám s dětmi, ale i párům. Pouhých 10 minut jízdy od hotelu se nachází městečka Byala a Obzor s možností zábavy, posezení a nákupů. Komplex nabízí ubytování v prostorných pokojích, leží na rozlehlém území a velkým lákadlem je hotelový aquapark čítající tři bazény se čtyřmi skluzavkami a oddělený bazén se dvěma skluzavkami pro nejmenší.
Upozornění: Rozsah a kvalita uvedených služeb a aktivit může být ovlivněna zavedením případných hygienických či protiepidemických opatření v dané destinaci.
- vstupní hala s recepcí
- hlavní restaurace
- tematická restaurace
- lobby bar
- bar u bazénu
- směnárna
- Wi-Fi v lobby zdarma
- salón krásy
- kadeřnictví
- 4 konferenční místnosti
- obchod
- venkovní bazén (lehátka a slunečníky zdarma, osušky za zálohu)
- vnitřní bazén (pouze květen, září, říjen)
- aquapark
- dětský bazén
- dětské hřiště
- miniklub (pro děti 4–12 let)
Standardní pokoj
- centrální klimatizace (s individuálním nastavením teploty)
- telefon
- TV se satelitním příjmem
- Wi-Fi (zdarma)
- minibar (za poplatek)
- trezor (za poplatek)
- vlastní sociální zařízení (koupelna, vysoušeč vlasů, WC)
- balkon nebo terasa
- Pokoj s výhledem na moře
- Rodinný pokoj – 2 místnosti, individuální klimatizace
- pláže: 0 m u pláže
- letiště: 65 km
- centra: 3 km
- nákupních možností: 3000 m
- písčitá
- lehátka a slunečníky zdarma, osušky za zálohu
- animační programy
- fitness
- stolní tenis
- šipky
- bocca
- plážový volejbal
- lukostřelba
- plážový tenis
- aerobic
- zumba
- joga
- vodní gymnastika
- kulečník
- masáže
- sauna
- parní lázeň
- vodní sporty na pláži
- All Inclusive:
- Hlavní restaurace: 7.30–10.00 snídaně formou bufetu, 12.30–14.30 oběd formou bufetu, 18.00–21.00 večeře formou bufetu, u snídaně káva, čaj a rozlévané nealkoholické nápoje, u oběda a večeře nealkoholické nápoje a vybrané alkoholické nápoje (vše místní výroby, rozlévané)
- Italská restaurace Osteria La Spiaggia: 12.00–14.00 pizza, těstoviny, saláty, grilované maso, ovoce, 18.00–21.00 typická italská kuchyně (nutná předchozí rezervace, květen–září), u večeře nealkoholické nápoje a vybrané alkoholické nápoje (vše místní výroby, rozlévané)
- Paninoteca Luna: 12.00–16.00 italské sendviče (červen–září), nealkoholické nápoje a vybrané alkoholické nápoje (vše místní výroby, rozlévané)
- Taperia Malecon: 15.00–23.00 španělské tapas, sangria
- Lobby bar: 9.00–23.00 nealkoholické nápoje a vybrané alkoholické nápoje (vše místní výroby, rozlévané), 10.00–12.00, 15.00–17.30 a 21.30–23.00 snacky
- Bar u bazénu: 9.00–17.00 nealkoholické nápoje a vybrané alkoholické nápoje (vše místní výroby, rozlévané), 10.00–12.00 snacky
- Bar Sofia: 20.00–24.00 nealkoholické nápoje a vybrané alkoholické nápoje (vše místní výroby, rozlévané)
- Upozornění: výše uvedené časy i místa podávání jsou určeny hotelem a mohou se změnit
Poloha
Informace o zemi
Do Bulharska v létě i v zimě
Bulharsko nalezneme na východě Balkánského poloostrova a patří mu více než 350 km pobřeží Černého moře. Zároveň jde o zemi s impozantními pohořími, jejichž nejvyšší hory sahají až k třem tisícům metrů. Záleží tedy čistě na Vás, jakou formu dovolené v této zemi zvolíte, zda se chcete rekreovat u moře, nebo objevovat kouzla dramaticky zvrásněného vnitrozemí. Vzhledem k tomu, že v Bulharsku v posledních letech vzniká stále více lyžařských středisek, je možné tuto překrásnou zemi navštívit i v zimě.
V Bulharsku se vzhledem k přírodním podmínkám střetává kontinentální klima se středozemním , a tak se zde velmi tuhé zimy střídají s velmi horkými léty. Rozdíly můžeme najít i mezi jednotlivými částmi země. Na severu je o něco chladněji a více zde prší, to samé platí i o centrálních horských masivech. V nížinách a u moře pak v létě dosahují teploty až ke 40°C a prší jen sporadicky. Vnitrozemí tedy můžete s různým zaměřením navštívit celoročně, přímořské oblasti je pak nejlépe navštívit od května do září.
Kam za sluncem a památkami
Bulharské pobřeží lze rozdělit na tři části. Severní pobřeží leží na sever od přístavu Varna a patří sem mimo jiné střediska Albena, Svatý Konstantin a Zlaté Písky. Centrální část je ze severu ohraničena Varnou, z jihu Burgasem a k nejdůležitějším letoviskům patří Nesebar, Obzor, Pomorie a Slunečné pobřeží. Jižní část bulharského pobřeží se rozkládá na jih od Burgasu a turisté zde nejčastěji navštěvují Kiten, Lozenec, Primorsko a Sozopol. Tuto část můžeme považovat krom jiného za ideální výchozí bod k návštěvě tureckého Istanbulu, dostanete se tam odtud paradoxně mnohem pohodlněji než z tureckých přímořských resortů.
Dovolená v Bulharsku však slibuje mnihem více, než jen pláže a možnost výletu do Istanbulu. Bulharská kultura vznikla pozoruhodným průnikem thráckých, antických, byzantských, slovanských a osmanských vlivů. V zemi se tak nachází celá řada úžasných památek, z nichž řada je na seznamu UNESCO.
Turisté z nich nejčastěji navštěvují Nesebar, a to z prostého důvodu - město leží na pobřeží, zatímco další historické skvosty jsou většinou ukryty v hornatém vnitrozemí.
Cesta za Bulhary
V Bulharsku žije v současné době 7,1 miliónu obyvatel (jejich počet stále klesá), z 86% jde o Bulhary. Soustředí se především ve velkých městech. Hlavním a největším městem Bulharska je Sofie, kde žije přes milión obyvatel. Druhým největším městem Bulharska je Plovdiv. Z dalších velkých měst uveďme Varnu a Burgas, kam vzhledem k jejich přímořské poloze míří většina leteckých spojů.
Bulharsko bývalo v době komunistického režimu jednou z mála povolených destinací pro české rodiny. Po sametové revoluci zájem o něj upadl, dnes ale zažívá svou turistickou renesanci. Mohou za to nejen nespočetné krásy této země, ale nesporně také aktivní, vstřícný a srdečný přístup samotných Bulharů, kteří pochopili, jak může být cestovní ruch pro jejich zemi důležitý. Díky tomu se výrazně zlepšila infrastruktura i nabízené služby. Dovolená v Bulharsku tak konečně ztratila nezasloužený punc socialistické rekreace.
Od Thráků až po Slovany a česko-bulharské vazby
Historie Bulharska sahá až hluboko do Starověku, kdy byl Balkánský polostrov osídlen mocnými a bojovnými Thráky. Postupně si je ale podmanili Řekové a Římané. Nepochybně nejslavnějším starověkým Thrákem měl být vzbouřený otrok a gladiátor Spartakus, jehož povstání ohrožovalo Řím mezi roky 73 – 71 před Kristem. Alespoň antičtí historici o jeho původu nepochybovali.
Slované se na Balkánském poloostrově usadili v 6. století po Kristu, přičemž už v 7. století vznikl první bulharský stát politicky i kulturně zcela závislý na Byzantské říši. Jejím vlivem také v devátém století Bulhaři přijali křesťanství (ortodoxní, čili východní křesťanství je stále dominantním náboženstvím i v současnosti, hlásí se k němu až devadesát procent obyvatel).
U této kapitolky se na chvilku zastavme, je totiž velmi pozoruhodně spjata s českými zeměmi a českou kulturou. Zhruba ve stejné době, kdy směřovaly z Byzance misie do Bulharska, byl císař Michal III. požádán o stejnou službu od velkomoravského knížete Rastislava. A bratři Konstantin a Metoděj, jejichž kult je v Bulharsku mimochodem velmi silný, použili pro překlad liturgických textů do slovanského jazyka právě bulharsko-makedonské nářečí, které tak přirozeně ovlivnilo vývoj jazyka na našem území. Vzpomeňte si na to, až si budete objednávat v bulharské restauraci večeři. Čeština a bulharština jsou si totiž zvukově nebývale blízké a jazyková bariéra odpadá. Jen s písmem je to o něco horší, Bulhaři totiž nepřijali latinku, dokonce se vzepřeli i azbuce, a zatvrzele (snad z úcty ke sv. Konstantinu) píší cyrilicí, dnes již ale modernizovanou směrem ke své ruské sestře.
A teď zpátky do dějiny. Bulharské státní útvary byly v průběhu věků více či méně spojeny s Byzancí, i ta však byla nakonec pohlcena Osmanskou říší a Bulharsko se stalo její součástí na více než pět set let. Bulharské knížectví se vrátilo do map až po národním obrození v roce 1878 a po třiceti letech se dokonce přeměnilo na císařství. Relativní stabilitu však přinesl Bulharsku až konec první světové války. Po té druhé se pak Bulharsko proměnilo v republiku, pohříchu lidovou. Šlo o velmi tvrdý totalitní režim poklonkující Sovětskému svazu, který padl až v roce 1989. Přestože komunisté mají v zemi stále silnou voličskou základnu, vstoupila země v roce 2004 do NATO a roku 2007 do Evropské unie. Není ale součástí eurozóny ani schengenského prostoru.
Oficiální název: Bulharská republika
Hlavní město: Sofie
Rozloha: 110 994 km² (105. na světě)
Časové pásmo: GMT +2 (oproti ČR o hodOfinu více, zavádí letní čas)
Obyvatelstvo: 7,1 milionu (103. na světě)
Jazyk: bulharština
Náboženství: pravoslaví (více než 80 %)
Měna: lev (BGN)